IP kamery ANO, nebo NE

V současné době se zvyšují nároky na kvalitu a vysoké rozlišení záznamu z CCTV kamer, pro odhalování kriminální činnosti. Z tohoto důvodu se v posledních letech začala využívat na doporučení "bezpečnostních" expertů "komerční"  IP video technologie.

 

IP technologie má však více nevýhod a z hlediska bezpečnosti mnoho negativních vlastností.

 

Jedna z nejnebezpečnějších vlastností je, vysoké riziko napadnutí IP systémů hackery. Tento fakt velmi ovlivňuje rozhodnutí nasazení IP kamer v objektech s vyššími nároky na bezpečnost.

 

Další z velkých negativem IP systémů, je použití vysoce komprimovaných algoritmů, které mají zabezpečit co nejmenší nároky na přenosové rychlosti. Proč používat 2, 3 nebo 5-ti megapixelové kamery, když přenos takového množství dat přes ethernetovou síť je velice obtížný a stejně tak zpracování pro záznam či archivaci. Takhle komprimovaný signál z IP kamer se pomocí ztrátových kodeků degraduje, čímž výrazně dochází ke zpoždění obrazu až o několik sekund. Výsledkem těchto komprimací je opět zpracovaný obraz, který je však dost často naprosto nepoužitelný pro bezpečnostní aplikace.

 


Významnou negativní vlastností IP VIDEO technologie je i její velká nekompatibilita mezi výrobci IP kamer a záznamových síťových rekodérů NVR a v neposlední řadě vysoké technické i finanční nároky na počítačovou síť Ethernet a konektivitu internetu.

 

Tyto negativní vlastnosti IP technologie lze odstranit použitím kvalitních CCTV kamer, které v dnešní době poskytují obraz až v rozlišení 1080p, který plně dostačuje pro pohodlnou identifikaci osob a objektů. Použitím "klasického" CCTV systému nedáváte prostor k napadnutí systému (hackery), jelikož veškerý přenos mezi kamerou a záznamovým zařízením probíhá po samostatných vedeních (kabelech), naprosto nezávisle od sítě LAN, případně internetu. Při použití kvalitního digitálního videorekordéru, lze dosáhnout za přijatelnou cenu (oproti IP systémům) vysoce hodnotný kamerový systém, který poskytne dostačující kvalitu obrazu pro identifikaci osob a předmětů ve střeženém prostoru.

 

V poslední době se při zvýšeném nároku na kvalitu obrazu a záznamu dostává do popředí HD-CVI, HD-TVI a AHD technologie.

 

Co je to HD-xxxx?

Jedná se o nový systém zpracování a přenosu video signálu ve vysokém rozlišení rovnající se opravdové studiové kvalitě pomocí různých standardů. Tyto standardy pro přenos digitálního signálu byly vyvinut pro dosažení vysoké kvality s přenosem po vyhrazeném zabezpečeném vedení se zajištěním jednoduchého a finančně méně nákladného přechodu z analogového systému.

 

Všechny analogové HD standardy jsou pro přenos širokoúhlého obrazu „Widecreen“ v poměru stran 16:9. Rozlišení obrazu je 1280 × 720 a 1920 × 1080.

 

Pro nasazení v HD CCTV je nejrozšířenější standard HD-SDI, který poskytuje vysoké rozlišení až 1920 x 1080 s nejvýhodnějším poměrem cena/výkon. Pro přenos z kamery k DVR se využívá standardní analogová topologie CCTV.

 

Závěr: pro svá negativita je IP technologie, která neposkytuje potřebnou bezpečnost a kvalitu obrazu zbytečně drahá, a i když je v současnosti tato technoligie moderní (módní), nemá při své ceně odpovídající užitnou hodnotu.

 

Jestli že potřebujete kvalitní, relativně levný a bezpečný způsob sledování prostorů, použijte raději KVALITNÍ "klasický" HD CCTV systém, který vám za mnohem nižší cenu oproti IP systémům, poskytne vysoce kvalitnější obraz s naprosto bezpečným přenosem.