Jak vybrat kameru

Výběr kamery

Základním konstrukčním prvkem kamery je  snímací čip.

V kamerách pro bezpečnostní systémy se používají snímací čipy CMOS a CCD. Čipy CMOS jsou levnější a v minulosti platilo, že disponují výrazně horší citlivostí a většinou i menším rozlišením. Tenhle nedostatek čipů CMOS se intenzivním vývojem snížil na minimum. V součastnosti čip CMOS dozrál a stal se plnohodnotným konkurentem CCD.

 Základní otázka je, zda kameru barevnou nebo černobílou?

Jedinou nevýhodou barevných kamer je menší citlivost, která se neustálým vývojem přibližuje citlivosti černobílých kamer. Z tohoto důvodu se již černobílé kamery téměř nevyrábí a v systémech CCTV se využívají minimálně.

Prvním předpokladem je určení typu kamer zda vnitřní nebo venkovní.

Dále je nutné určit mají-li být kamery skryté, nenápadné (malé rozměry) nebo naopak výrazné (odstrašující efekt).

Důležitým faktorem jsou světelné podmínky ve kterých budou kamery pracovat - běžné světelné podmínky, kdy lze použít kamery se standardní citlivostí, špatné osvětlení (šero, pouliční osvětlení), kdy se používají kamery ultracitlivé nebo den/noc popř. úplná tma, kdy se použijí kamery s IR přisvícením nebo přídavné osvětlení a v neposlední řadě rozlišení kamer.

Pro výběr vhodného objektivu je důležitý údaj o sledovaném prostoru (vzdálenost snímaného objektu od kamery a požadovaná šířka záběru), případně nutnost použití proměnného ohniska - zoomu.

Dále jsou kamery statické (pevné) nebo pohyblivé (s možností natáčení) a umístění (stěna, strop, podhled ....).

Hlavní parametry kamer


ROZLIŠENÍ

- základní parametr, udávající rozlišení snímacího čipu kamery (počtu bodů, které je schopen zobrazit). Udává se zpravidla v TV řádcích.
standardní rozlišení analogových kamer CIF,D1 a 960H se v dnešní době již téměř nepoužívá, jelikož se jedná o již překonané technologie a neposkytují dost kvalitní obraz pro identifikaci předmětů a osob.
 


ultravysoké rozlišení (IP kamery)

 IP kamery mají  výhodu možnosti velmi vysokého rozlišení obrazu 720p až 4K, ale i hodně negativních vlastností, včetně stále ještě vysoké pořizovací ceny, které je degraduje pro použití v levnějších systémech, ale i v systémech s velmi vysokým nárokem na bezpečnost  přenosu obrazu a na realtime sledování.


Nové analogové technologie HD-CVI, HD-TVI, AHD

Jedná se o nové systémy zpracování a přenosu video signálu ve vysokém rozlišení rovnající se opravdové studiové kvalitě pomocí standardů CVI, TVI a AHD. Tyto standardy pro přenos vodeosignálu byly vyvinuty pro dosažení vysoké kvality s přenosem po vyhrazeném zabezpečeném vedení se zajištěním jednoduchého a finančně méně nákladného přechodu z analogového systému.

Analogové HD kamery dosahují studiovou kvalitu obrazu, bez velkých nároků na přenosové trasy (kamera-DVR). Všechny tři systémy lze bez problémů nasadit místo stávajících nevyhovujících systémů, bez nutnosti provádění nové kabeláže.

Upgrade starších systémů lze provádět i postupně, kdy v systému se mohou kombinovat kamery CIF,D1,960H s HD kamerami s rozlišením až 1080p.

Všechny HD standardy jsou uzpůsobeny pro přenos širokoúhlého obrazu „Widecreen“ v poměru stran 16:9. Rozlišení obrazu je 1280 × 720 a 1920 × 1080.

HD standard analogových kamer, je výhodnou alternativou k problematickým IP kamerám, které jsou velmi náročné na kvalitu vedení a vzhledem k velkým datovým tokům má obraz velké zpoždění. Analogové HD kamerové systémy, jsou i cenově výhodnějši.

 

CITLIVOST

- udává, za jakých minimálních světelných podmínek je čip kamery schopen snímat obraz. Udává se v jednotkách Lux, při definované světelnosti objektivu.


standardní citlivost
- u č/b kamer je typicky 0,1 Lux, u barevných okolo 1 Lux. Vyhovuje pro běžné aplikace za denního světla, nebo umělého osvětlení dostatečné intenzity (obchody, výrobní haly, sklady, kanceláře atd).


vysoká citlivost (ultracitlivé kamery), LOW LUX
 - u č/b kamer dosahuje hodnoty až 0,001 Lux , u barevných cca 0,1 Lux. Tyto kamery vyhovují pro snímání za šera, v noci za umělého pouličního osvětlení, za měsíčního svitu atd. Z uvedeného porovnání je patrné, že č/b kamery mají o řád vyšší citlivost a jsou vhodnější pro snímání ve špatných světelných podmínkách.


kamery DEN/NOC
 - spojují výhody č/b a barevných kamer. Snímací čip pracuje za dostatečných světelných podmínek (den) v barevném režimu. Při poklesu osvětlení pod určitou úroveň (okolo 1 Lux) kamera přepne do č/b režimu a pracuje jako č/b ultracitlivá kamera (s citlivostí až 0,00001 Lux) (noc). Při zvýšení intenzity osvětlení (ráno) přepne zpět do barevného režimu. Tyto kamery se používají hlavně pro nepřetržité sledování venkovních prostor (např. městské kamerové systémy atd.) V černobílém režimu navíc umožňuje IR přisvícení, jehož použití je u barevné kamery velmi problematické.
IR přisvícení

 - snímání kamer za extrémně slabého osvětlení se řeší též infračerveným přisvícením kamery. Zpravidla jsou IR diody integrovány do pouzdra kamery a automaticky se spínají po setmění. Takto vybavené kamery mají citlivost 0 Lux (jsou schopné snímat i za naprosté tmy) avšak dosah kamery je omezen dosvitem IR diod , který je podle typu kamery od 3 do 60m. S IR přisvícením se vyrábí kamery č/b i barevné s tím, že za tmy může být vlivem IR osvětlení podání barev zkreslené. Přídavným IR přisvícením lze doplnit i další kamery. Tyto reflektory mohou být buť s IR LED nebo halogenové reflektory s IR filtrem, které mají sice delší dosvit, ale mnohonásobně vyšší spotřebu a menší životnost.. Některé kamery nejsou citlivé na IR přisvícení (většina ultracitlivých kamer), proto je vhodné konzultovat s našimi techniky použité typy kamer.